Menu Zamknij

,,SŁONECZKA” W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT

Bardzo często mówi się o przyjaźni ludzi i zwierząt Nie wszyscy ludzie troszczą się o swoich czworonożnych przyjaciół, często zapominają o ich istnieniu, o właściwym traktowaniu. Psy przekazywane są do schronisk gdzie znajdują schronienie, pokarm i opiekę weterynaryjną. Zwierzęta, które znalazły się w schronisku mają bardzo przykre doświadczenia. Mówi o tym ich zachowanie- są bardzo bojaźliwe i nie ufne.

Czasem widać chorobę sierocą –boją się samotności, domagają pieszczot. A to właśnie takie psy szczególnie zasługują na miłość, prawdziwy dom. Mimo przykrych doświadczeń są bardziej zahartowane, odporniejsze na choroby, mniej wymagające, czyli mniej kłopotliwe.

Ale schronisko powinno być tylko przystankiem. Podstawowym zadaniem jest, więc znalezienie nowego domu dla zwierząt. Zarówno pies jak i kot potrzebują swojego człowieka i bezpiecznego domu.

   W naszym przedszkolu co roku w ramach akcji –,, Idzie zima chudy zimy nie przetrzyma’’– przedszkolaki zbierają karmę, miski, koce, poduszki, dla zwierząt ze schroniska. W tym roku po dokonaniu zbiórki, w dniu 02.12.2019 r, dzieci z grupy VII,, Słoneczka’’, wybrały się na wycieczkę do schroniska w Charzynie. W czasie wycieczki przedszkolaki poznały historię powstania schroniska, jego funkcjonowanie, obejrzały stajnie, w których przebywają konie, oglądały króliki, szopy pracze, gęsi, kaczki, perliczki, oraz dom, w którym mieszkają psy. Dzięki wycieczce do schroniska u dzieci wykształcił się właściwy stosunek do zwierząt szczególnie bezdomnych. Przedszkolaki zrozumiały, że zwierzęta to nie są zabawki, które jak się znudzą można z nich zrezygnować. Zwierzęta to istoty żywe, które czują i bardzo przeżywają rozstanie ze swoim właścicielem. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek.

Wszystkim rodzicom i dzieciom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w nasza akcję. To kolejny dowód na to, że ludzie są wrażliwi i potrafią pomagać.

wychowawca Jolanta  Daśko